Regeneracja trawnika na wiosnę

 Prawdopodobnie, gdy tylko zaświeci słońce, zaczynamy myśleć o tym, jak zadbać o nasz trawnik na wiosnę. Sezon zaczyna się od telefonów od ogrodników z prośbą o poradę. ", "Moja trawa wygląda okropnie i jest obwisła. Co mogę zrobić, żeby to naprawić?". W 80 % przypadków proces jest taki sam. Pozwól, że przedstawię Ci przegląd tego, co musisz zrobić, aby Twój trawnik wyglądał wspaniale. Jeśli trawnik ma długie łodygi, tzn. Jeśli trawnik ma długie łodygi, przyciąłbym je do 3 cm. Spulchnij je w poprzek. Poświęćmy chwilę na omówienie wertykulacji i napowietrzania. W internecie często można spotkać wertykulatory - urządzenia do aeracji lub wertykulacji. 

Aeracja trawnika

 Aeracja oznacza nakłuwanie/nakłuwanie lub ścinanie trawy. Aeracja rozluźnia glebę pod trawnikiem i napowietrza ją. Nakłuwane miejsca sprzyjają rozwojowi i wzmocnieniu korzeni trawy, a źdźbła trawy są dzięki temu zdrowsze. Dobrze wypielęgnowany trawnik. W przypadku małych powierzchni można to zrobić za pomocą wideł lub wałka z kolcami. Do większych obszarów potrzebna jest maszyna, która poradzi sobie z większymi powierzchniami.

Pielęgnacja trawnika za pomocą wideł: Jak głęboko należy wertykulować trawniki?

Wertykulator powinien być umieszczony tak głęboko, jak to możliwe. Nacinamy darń 2-3 cm dalej. W tym miejscu należy usunąć martwe źdźbła trawy i umożliwić dostęp powietrza do korzeni i trawnika. Można to zrobić za pomocą specjalnych grabi lub wertykulatora. Oba narzędzia dają ten sam efekt. Wertykulacja trawnika - wiosna Ważne jest, aby podłoże miało odpowiednią wilgotność. Nie może być zbyt mokre ani zbyt suche. Wertykulacja młodych trawników nie jest zalecana, ponieważ mają one słabe korzenie i zbyt duża wilgotność może je uszkodzić. Wszędzie należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Po wertykulacji zalecam ponowne skoszenie trawnika kosiarką, aby usunąć wszelkie spulchnienia. Po tych dwóch zabiegach: wertykulacji i koszeniu przychodzi czas na ponowny wysiew. Do renowacji trawnika polecam wybrać nasiona. Trawa kupowana w hipermarketach często nie nadaje się do żadnego celu. Mieszanka nasion może wprawdzie szybko rosnąć, ale może nie nadawać się do innych celów. Łodygi są często grube i mało atrakcyjne. Znikną po roku. Cena opakowania nie powinna być Twoim wyznacznikiem, ale mieszanka gatunków traw w nim zawarta. W następnym artykule wyjaśnię, na co zwrócić uwagę przy wyborze nasion na trawnik. Wróćmy jednak do głównego tematu. Po wertykulacji można przystąpić do piaskowania, a następnie do ponownego zasiewu. Piaskowanie trawnika polega na równomiernym rozsypaniu suchego piasku na całej powierzchni murawy. Nowe pędy powstają, gdy piasek wnika w szczeliny w glebie. Piasek poprawia strukturę gleby i jej przepuszczalność. Preferowany jest piasek rzeczny - ma najlepszą konsystencję do rozprowadzania (jest bardzo luźny, co ułatwia jego penetrację). Taka kolejność: piaskowanie - podsiew powinna nastąpić po przejechaniu walcem trawnikowym, aby piasek dostał się w zagłębienia. Jeśli piasek nam nie przeszkadza i nie wałujemy, to możemy odwrócić kolejność i wysiać nasiona. Piaskowanie, nawożenie i podlewanie to kluczowe etapy. Pamiętajmy, że to jaki efekt uzyskamy później zależy od tego jak często będziemy kosić, nawozić i podlewać. Dowiedz się więcej o pielęgnacji trawnika: Utrzymanie zdrowego trawnika. Wertykulacja i ponowne wysiewanie trawnika Wertykulację trawnika można przeprowadzić późnym latem/wczesną wiosną. Siew nasion jest łatwiejszy jesienią. Nasiona wzejdą szybciej, jeśli gleba jest ciepła, podłoże wilgotniejsze, a chwasty mniej wyrośnięte. Życzę Państwu sukcesów na wiosnę.